Tietoa yrityksestä

Fiksu Ruoka Oy on suomalaisomisteinen yritys, joka sai alkunsa vuonna 2016. Pyrimme verkkokauppamme kautta vähentämään ruokahävikin määrää Suomessa ja samalla tarjoamaan asiakkaillemme laajan valikoiman edullista ruokaa sekä käyttötavaraa.

Verkkokauppamme valikoima koostuu pääosin poisto- ja jäännöseristä, joita ostamme suomalaisilta valmistajilta, maahantuojilta ja tukkuketjuilta. Ostamamme erät eivät ole syystä tai toisesta löytäneet tietään kaupan hyllylle ja ovat sen takia vaarassa tulla hävitetyiksi. Syynä voi olla esimerkiksi tuotteen poistuminen valikoimasta, uudistunut myyntipakkaus, liian suuri varasto tai lähestyvä parasta ennen -päiväys.

Me Fiksuruoalla olemme sitä mieltä, että näitä tuotteita ei kannata hävittää, vaan tuoda ne mieluummin luontoa säästäen jokaisen ostettavaksi halpaan hintaan. Samalla helpotamme myös toimittajiemme arkea ostamalla heiltä eriä, jotka eivät ehkä muuten menisi kaupaksi.

Varastomme sijaitsee Turussa ja toimistomme Otaniemessä, Espoossa. Toimitamme tilaukset kaikkialle Suomeen kuljetuskumppaniemme (Posti, DB Schenker, Postnord ja Matkahuolto) avulla. Kaikki myymämme tuotteet säilyvät huoneenlämmössä.

Tietoa yrityksestä

Keitä me olemme

Fiksuruoka.fi tiimi koostuu hyvästä kaveriporukasta, joilla on intohimo rakentaa parempaa tulevaisuutta vähentämällä ruokahävikkiä. Haluatko tietää lisää meistä tai Fiksuruoan tarinasta? Ota ihmeessä meihin yhteyttä ja puhutaan lisää! Lisätietoa tiimistä saat myös LinkedIn:stä

Mikäli sinulla on kysyttävää tilauksiin tai asiakaspalveluun liittyen, voimme auttaa sinua nopeimmin asiakaspalvelumme kautta.

  • Juhani Järvensivu

    Juhani Järvensivu

    CEO

    juhani.jarvensivu@fiksuruoka.fi

  • Richard Lindroos

    Richard Lindroos

    Founder, CFO

    richard.lindroos@fiksuruoka.fi

  • Riku Poutanen

    Riku Poutanen

    CMO

    riku.poutanen@fiksuruoka.fi

  • Ina Viljanen

    Ina Viljanen

    Marketing Team Lead (Finland)

    ina.viljanen@fiksuruoka.fi

  • Lauri Enckell

    Lauri Enckell

    Head of brand and creatives

    lauri.enckell@fiksuruoka.fi

  • Marko Toivonen

    Marko Toivonen

    Growth hacker

    marko.toivonen@fiksuruoka.fi

  • Julius Särkkälä

    Julius Särkkälä

    CPO

    julius.sarkkala@fiksuruoka.fi

  • Olli Syrjälä

    Olli Syrjälä

    Procurement Manager

    olli.syrjala@fiksuruoka.fi

  • Tea Tähtinen

    Tea Tähtinen

    Procurement Team Lead (Finland)

    tea.tahtinen@fiksuruoka.fi

  • Aino Heino

    Aino Heino

    Procurement Manager

    Ruokakaappi, hygienia, kodinhoito

    aino.heino@fiksuruoka.fi

  • Linda Wülfing

    Linda Wülfing

    Procurement Manager

    Lemmikit, urheilu ja terveys, käyttötavarat/keittiö ja kattaus

    linda.wulfing@fiksuruoka.fi

  • Julius Pirhonen

    Julius Pirhonen

    Procurement Manager

    Herkut, leipomotuotteet

    julius.pirhonen@fiksuruoka.fi

  • Elina Wilkman-Latvala

    Elina Wilkman-Latvala

    Procurement Manager 

    Ruokakaappi, lastenruoat, pukeutuminen

    elina.wilkman@fiksuruoka.fi

  • Lauri Lehtonen

    Lauri Lehtonen

    Procurement Manager

    Juomat, käyttötavarat/keittiö & kattaus

    lauri.lehtonen@fiksuruoka.fi

  • Henri Saksi

    Henri Saksi

    CDO

    henri.saksi@fiksuruoka.fi

  • Eljas Jalo

    Eljas Jalo

    E-commerce product owner

    eljas.jalo@fiksuruoka.fi

  • Onni Anttoora

    Onni Anttoora

    UX/UI Designer

    onni.anttoora@fiksuruoka.fi

  • Nadja Saarenketo

    Nadja Saarenketo

    Head of Customer Service

    nadja.saarenketo@fiksuruoka.fi

Seuraa meitä Instagramissa

Fiksuruoka.fi käyttää evästeitä. Kun vierailet fiksuruoka.fi:ssä, evästeitä tallentuu tietokoneellesi. Evästeitä käytetään tarjotaksemme sinulle paremman käyttäjäkokemuksen. Lisätietoja evästeistä